Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/8/site18018/public_html/inc/conf.php on line 2
Vzorový byt, vzorové domy, ukázkový byt,
projekt bydlení

Novinky ››

Věděli jste o tom, že ... | 25.07.2007

Několik technických zajímavostí a kuriozit ze vzorového bytu EASYHOME v Praze-Troji.

Ankety o bydlení ››

Chtěli byste bydlet v inteligentním bytě?
 38.39 %
 30.29 %
 31.32 %

Celkem hlasů: 161561

Rubrika 5 otázek pro… ››

Tento týden odpovídá:
Tomáš Fomenko

ze společnosti
Berger & Partners s.r.o.

Vzorový byt EASY HOME ››

Zprovoznění zkušební verze internetových stránek www.easyhome.cz dne 8.8.2006 bylo prvním z řady významných milníků projektu EASY HOME. Již 1.9.2006 bude následováno zahájením oficiálního provozu internetových stránek, v průběhu září spuštěním interaktivní virtuální prohlídky a na přelomu září a října slavnostním otevřením vzorového bytu. A právě vzorový byt bude prvním hmatatelným produktem projektu EASY HOME, který bude zpřístupněn nejen odborné veřejnosti, ale všem příznivcům metody Flexibilního developmentu a filozofie projektu EASY HOME.
Cílové skupiny Obývací pokoj
 
Reálný vzorový byt je umístěn v uzavřeném rezidenčním areálu v reprezentativní pražské lokalitě obklopené zelení a s výhledem na panorama Pražského hradu. Celková plocha bytu je 110 m2 a dispoziční uspořádání 3+kk, součástí příslušenství je privátní zahrada s terasou o ploše 220 m2. Tento byt byl vybrán po několika dlouhých měsících hledání vhodné lokality a vhodného typu výstavby, neboť jako jediný ze zkoumaných aktuálních projektů rezidenční výstavby v rámci Prahy splňuje všechny požadavky inteligentního bydlení v duchu EASY HOME a zcela odpovídá nejnáročnějším požadavkům cílové klientely.

V současné době se ve vzorovém bytě dokončují stavební práce, ale již nyní mají autoři projektu EASY HOME zcela jasnou představu o jeho konečné podobě, která bude ve formě interaktivní virtuální prohlídky zveřejněna v průběhu září. Cesta k inteligentnímu bydlení pro náročné uživatele vede přes 10 klíčových kroků. Podívejme se, jak se těchto kroků drželi autoři projektu EASY HOME a jak svou cestu při přípravě vzorového bytu sami popisují:

›› Architektura

Původní dispozice bytu byla přetvořena architektem Přemyslem Kokešem, který upravil vnitřní typologii jednotlivých místností do nového tvaru s důrazem na dostatek prostornosti a denního světla v celém bytě. Vzorový byt je orientován na dvě rozdílné světové strany, a tomu bylo přizpůsobeno také jeho rozdělení do pobytových, pracovních a relaxačních zón. Speciální pozornost věnoval architekt také přilehlé venkovní zahradě, kde se mu podařilo velmi zdařile včlenit tento díl plochy do okolního podmanivého prostředí starobylé vinice.

›› Akustika

V rámci akustického řešení byla nejdříve provedena kompletní revize původně navržených stavebních materiálů, ze kterých byla postavena hrubá stavba bytu. Byla odhalena všechna kritická místa, navržena dodatečná akustická opatření a následně provedeno akustické měření, které potvrdilo správnost výpočtů. Každá z technických profesí (např. vzduchotechnika, rozvody vody a kanalizace) byly pod dohledem týmu akustiků, kteří se spolupodíleli na návrhu konkrétního zařízení s ohledem na minimální hlučnost v bytě. Ve vzorovém bytě tedy nemusíte mít obavy z nepříjemného šíření hluků, jak tomu bohužel bývá ve standardním bydlení.

›› Osvětlení

Denní a umělé osvětlení má na psychiku každého člověka a jeho pohodu zásadní vliv. Systém umělého osvětlení byl navržen s ohledem na momentální potřeby budoucího uživatele. K tomu využívá nejmodernější technologie svítidel se svítícími diodami tzv. LED a snaží se o vytvoření světelných scén odpovídajících konkrétní náladě obyvatele. Netradiční je také umístění a počet svítidel v bytě, například ve vstupní hale budou nepřetržitě svítit diodová svítidla umístěná těsně nad podlahou s téměř nulovou spotřebou, na venkovní terase překvapí atypická svítidla zajímavých tvarů, která se připevní pouhým obtočením okolo nosné konstrukce zahradní pergoly.

›› Hygiena

Otázka kvalitní hygieny nabývá ve vzorovém bytě zcela nových dimenzí. Kromě velkého důrazu kladeného na prostornost hygienických místností byla koupelna konečně „osvobozena“ od tradičního umístění pračky na prádlo, získala nový rozměr jako místnost pro relaxaci po náročném pracovním dni, která je však praktická při každodenním používání členy domácnosti. Dominantním prvkem v místnosti WC bude inteligentní záchod, který dokáže zaručit maximální hygienu a současně plnit úlohu bidetu. Toaletní papír se s tímto výrobkem stává pouhým přežitkem z minulosti. V obou místnostech upoutají špičkové zařizovací předměty a vybavení od předních evropských designérů vyrobených leadery v daném oboru. Prosklená instalační šachta na WC bude názorně demonstrovat ukázku montáže technických rozvodů za použití prvotřídních materiálů, které mají podstatný vliv na snížení akustické zátěže uvnitř bytu.

›› Vnitřní mikroklima

Pocit tepelné pohody a čerstvého vzduchu je v posledních letech stále více žádanější, a to nejen u náročné klientely. Vzorové řešení použité v bytě nenabízí nic z klasického řešení pomocí tzv. splitových klimatizací, které slouží pouze k lokálnímu ochlazení vzduchu uvnitř místnosti bez jeho výměny. Systém demonstrovaný ve vzorovém bytě je založený na permanentním přívodu čerstvého vzduchu z venkovního prostředí a jeho následné distribuci v každé místnosti pomocí speciálních podstropních chladících trámů. Není třeba dodávat, že na své cestě v potrubí je vzduch buď ochlazen, a nebo naopak ohřátý na předem zvolenou teplotu individuálně podle místností. V zimním období pomáhá s vytápěním systém inteligentních radiátorů, které dokáží množství dodávaného tepla maximálně efektivně předávat do vnitřního prostoru ke spokojenosti svých obyvatel. Oba systémy jsou řízeny centrálním elektronickým systémem.

›› Bezpečnost

Každý z nás má spojený s vlastním domovem také pocit bezpečí a jistoty. Masivní nasazení moderních elektronických bezpečnostních a kamerových systémů může ale spíše navodit pocit pobytu v některé z tzv. reality soutěží. Ve vzorovém bytě budou také nainstalována různá bezpečnostní čidla a kamery, která by obyvatele bytu chránila v případě požáru nebo vloupání. Jejich použití je ale omezeno na únosnou míru, aby nebyla narušena intimita prostředí. Kamerový systém bude v budoucnu sloužit spíče k propagačním video přenosům v rámci propagace projektu EASY HOME.

›› Řízení a komunikace

Pod pojmem „inteligentní bydlení“ si většina představí právě elektronické řízení a ovládání základních funkcí v každém bytě nebo domě. Ani náš vzorový byt není výjimkou. Podstatným rozdílem je však množství ovládaných funkcí v bytě a důmyslnost jejich vzájemného provázání a vazeb. Díky tomu je možné dosáhnout velmi vysokého komfortu bydlení a co více: způsob ovládání bude velmi jednoduchý pomocí běžného mobilního komunikátoru PDA, na kterém poběží softwarová aplikace speciálně navržená pro tento projekt. Na vývoji řídícího systému se podílí tým lidí jednoho z největších světových výrobců v oblasti elektrotechnického průmyslu. Řízení bytu bude sice velmi snadné a intuitivní, řídící systém sám je však poměrně složitý – jen skříň bytového elektrorozvaděče má rozměry 2 x 2 metry(!)

›› Interiéry

Návrh kvalitního designu interiéru budoucího bytu je dán především profesionalitou bytového designéra či architekta a jasnými požadavky budoucího uživatele. V případě našeho vzorového bytu byly ke spolupráci přizváni hned dva mladí bytoví designéři, kteří se na základě svých dosavadních zkušeností pokusili vytvořit originální interiér pro budoucího uživatele moderního stylu bydlení. Při svých návrzích se snažili včlenit do bytového designu skutečný význam slova „inteligentní“. Výsledek jejich úsilí by měl oslovit každého, kdo má smysl pro harmonii tvarů a barev, jednoduchost a funkčnost vybavení a objevování nových způsobů použití známých věcí. Velkým přínosem by měla být také variabilita použitého nábytku – bytový interiér může vypadat stále velmi působivě, a přitom nemusí být uspořádány jednotlivé části nábytku „sterilně“ na stále stejných

›› Vybavení domácnosti

Kdo by dnes neznal některý z moderních domácích spotřebičů? Téměř všichni výrobci zaplavují spotřební trh novými a novými modely. Někdy však zůstává stranou smysluplnost jejich využití v určitém prostředí, a pak také jejich vzájemná kombinovatelnost. Typickým příkladem je prostor kuchyně, kde se koncentruje největší množství těchto domácích pomocníků. Ve vzorovém bytě bude možné shlédnout zástupce těch nejmodernějších domácích přístrojů, hlavním požadavkem při jejich výběru a umístění byla, jak jinak, maximální jednoduchost ovládání a jejich potřebnost v takové domácnosti. Mezi zajímavosti bude jistě patřit domácí „žehlící sluha“ na automatické žehlení košil a nebo automatický robot na vysávání nečistot na podlaze.

›› Zábava

Moderní domácí audio a video technika patří k nejčastějším technickým zařízením, které si lidé kupují do svých bytů. U spotřební elektroniky platí v porovnání s domácími spotřebiči dvojnásob tvrzení, že dnes koupené zboží je již zítra zastaralé a nahrazené dokonalejším přístrojem. Zkuste se na chvíli zastavit a zamyslet se, zda má tato honba za stále vyšším rozlišením plazmových obrazovek nebo propracovanějším zvukem smysl. Někteří výrobci se pokusili dát těmto věcem ještě další dimenzi, a sice radost z jejich nadčasového designu v maximální kvalitě zpracování a s jednoduchostí obsluhy. A právě takové výrobky a řešení se stanou součástí vzorového inteligentního bytu, který se snaží nabídnout zcela novou dimenzi kultury bydlení a životního stylu.