Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/sites/8/site18018/public_html/inc/conf.php on line 2
Souhrné informace o projektu Easy Home
projekt bydlení

Novinky ››

Věděli jste o tom, že ... | 25.07.2007

Několik technických zajímavostí a kuriozit ze vzorového bytu EASYHOME v Praze-Troji.

Ankety o bydlení ››

Chtěli byste bydlet v inteligentním bytě?
 38.39 %
 30.29 %
 31.32 %

Celkem hlasů: 161561

Rubrika 5 otázek pro… ››

Tento týden odpovídá:
Tomáš Fomenko

ze společnosti
Berger & Partners s.r.o.

Projekt inteligentního bydlení EASY HOME – souhrnné informace ››

›› Co stojí za vznikem projektu

Na českém trhu je v posledních několika letech zaznamenávám investory a developery zvýšený zájem kupujících o koupi komfortního bydlení vyššího standardu. Velká část developerů byla v minulých letech orientována především na výstavbu velkých bytových komplexů , které sice splňovaly podmínky moderního bydlení, ale stěží je lze v současné době nazývat bydlením nadstandardním a nebo přímo luxusním. Pojem luxusního bydlení byl a je širokou veřejností stále vnímán jako individuální záležitost výstavby či rekonstrukce reprezentativních rodinných vil než novostaveb rezidenčních bytových areálů. Obdobná situace platí také při vyslovení pojmu „inteligentní bydlení“ – většině klientů se vybaví představa o technicky velmi náročné a drahé elektroinstalaci, která je spíše vhodná pro opravdové technické nadšence než pro běžného uživatele.
Cílové skupiny Obývací pokoj
 
Cílem tohoto projektu je prakticky ukázat, že je možné skloubit požadavky náročné klientely a investorů, příp. developerů při realizaci projektů inteligentního rezidenčního bydlení ve vysokém standardu vnitřního vybavení.

Projekt je autorským dílem developerské a konzultační společnosti STARCON s.r.o., která při něm zhodnotila všechny dosavadní zkušenosti a znalosti ze stavebnictví v České republice.

›› Proč dostal celý projekt název Easy Home?

V poslední době se na českém, resp. pražském trhu s rezidenčními byty objevilo více projektů, které jsou prezentovány jako nadstandardní nebo přímo luxusní. V mnoha případech se bohužel jedná pouze o marketingový trik, úroveň nabídky neodpovídá představám cílové klientely.

Projekt inteligentního bydlení se začal rodit již před téměř dvěma roky s hlavní ideou – ukázat nový způsob bydlení, který bude odpovídat modernímu životnímu stylu a bude především zohledňovat požadavky budoucích uživatelů. Proto bylo jako název vybráno slovní spojení Easy Home, označení pro domov, kde je snadné a příjemné bydlet, relaxovat i pracovat.

›› V čem se Easy Home odlišuje od jiných projektů?

Projekt Easy Home je rozdělen do několika etap, první etapa je završena dokončením vzorového bytu v Praze – Troji, v dalších etapách budou již realizovány komerční rezidenční projekty. Celý projekt je průběžně prezentován na internetových stránkách www.easyhome.cz, které od svého představení v září letošního roku zaznamenaly prudký nárůst návštěvnosti. V následujícím roce budou tyto internetové stránky nabízet stále více prostoru pro představování zajímavých myšlenek, výrobků a řešení s jasně definovaným okruhem cílových čtenářů.

Projekt Easy Home se zaměřuje zejména na bytovou rezidenční výstavbu, typickým příkladem jsou tzv. viladomy s několika velkometrážními byty (maximálně do 10 bytů) v jednom objektu.

Prvním výrazným odlišením od jiných projektů je zejména jeho komplexnost ve způsobu řešení všech částí bydlení až do posledního detailu. Ke spolupráci byli přizvaní ze strany výrobců lídři v jednotlivých oborech. Pojem inteligentní bydlení tak nabývá s tímto projektem nových dimenzí – „inteligentní“ ve smyslu „přinášející novou uživatelskou hodnotu. Novou myšlenku“ může mít i WC, sprchový kout, šatní skříň atd. Důležitým spojovacím článkem je dokonalé vzájemné propojení jednotlivých částí vybavení bytu včetně jeho interiérů do jednoho harmonického celku. Uživatel, který navštíví takový byt, musí mít od prvního okamžiku pocit, že vše do sebe dokonale zapadá a musí se zde cítit skutečně „jako doma“.

Easy Home přináší know-how, které na českém rezidenčním trhu s nadstandardním bydlením zatím chybělo. Dokáže beze zbytku naplnit očekávání cílové skupiny uživatelů, a pomoci tak investorům a developerům při jejich investičních záměrech. Velkou výhodou Easy Home je také variabilita, modulárnost a otevřenost celého konceptu.

›› Proč vznikl vzorový byt

Pro realizaci vzorového bytu byl vybrán projekt Viniční rezidence Salabka v Praze-Troji, který splňuje všechny základní požadavky na reprezentativnost lokality a okolí při realizacích luxusních bytů.

Vzorový byt v praxi ukazuje filozofii celého projektu a nechává na jeho návštěvnících, aby si sami vytvořili názor na atraktivnost myšlenky inteligentního bydlení.

Původně bylo těžiště realizace vzorového bytu spíše v ukázkách moderní technologie a techniky „s lidskou tváří“. Postupem času se začal klást větší důraz také na vnitřní design celého bytu, už se nejednalo pouze o základní architektonické ztvárnění interiérů, design začal prostupovat každou věcí v bytě.

Jednotliví partneři dostali jedinečnou šanci, ukázat komplexní škálu svých výrobků a řešení, od začátku realizace vzorového bytu byly také spoluautory technického řešení. V praxi se tak vyzkoušela spolupráce mezi významnými evropskými výrobci na stavebním trhu, dokázalo se, že jednotlivá dílčí řešení od jednotlivých partnerů mohou spolehlivě fungovat jako jeden celek.

›› Inteligentní ovládání vzorového bytu

Aby byla naplněna představa o plně automatickém a komfortním ovládání vlastního bydlení, rozhodli se autoři projektu jít vlastní nevyšlapanou cestou. V poslední době je trh s bydlením zahlcen nejrůznějšími nabídkami na tzv. inteligentní ovladače zejména pro domácnosti, stále více se na tomto segmentu snaží zviditelňovat také významní výrobci v elektrotechnice. Většina těchto systémů má však při reálných instalacích stále ještě problémy se spolehlivostí a bezporuchovostí, otazníkem vždy zůstává vzájemná slučitelnost mezi různými komponenty od různých výrobců. Mnoha uživatelům také nevyhovuje příliš technický a nebo složitý způsob ovládání těchto systémů, přestože všichni výrobci učinily v posledních letech výrazné pokroky v uživatelsky přívětivém ovládání.

Ovládání vzorového bytu využívá výhody systému pro řízení velkých komerčních a průmyslových budov DESIGO společnosti SIEMENS, který byl upraven do podoby řízení rezidenčních bytů vyšší kategorie. Systém se vyznačuje vysokou stabilitou a spolehlivostí řízení.

Pro komunikaci s celým systémem bylo nakonec vybráno ovládání pomocí PDA, které je každodenním pomocníkem velké části manažerů a podnikatelů. Do PDA není nutné instalovat žádný software, stačí pouze zabudované rozhraní Wi-Fi a nainstalovaný internetový prohlížeč Microsoft Explorer. Grafický ovládací software se automaticky načte ze serveru umístěného v bytě nebo bytovém domě.

Vývoj grafické nadstavby probíhal pod autorským vedením společnosti STARCON s technickou podporou SIEMENS. Jeho návrh byl finálně konzultován s dánskými odborníky na ergonomii a design softwarových aplikací. Velkou výhodou je možnost velmi rychlých uživatelských úprav grafického menu kdykoliv na přání konkrétního uživatele. Bez přehánění lze tedy říci, že každý budoucí zákazník tohoto ovládání má svoji „originální“ uživatelskou verzi PDA. Navíc každý z členů domácnosti může mít svoje vlastní PDA s možností ovládat z více PDA současně různé funkce v bytě. Návrh kvalitního designu interiéru budoucího bytu je dán především profesionalitou bytového designéra či architekta a jasnými požadavky budoucího uživatele. V případě našeho vzorového bytu byly ke spolupráci přizváni hned dva mladí bytoví designéři, kteří se na základě svých dosavadních zkušeností pokusili vytvořit originální interiér pro budoucího uživatele moderního stylu bydlení. Při svých návrzích se snažili včlenit do bytového designu skutečný význam slova „inteligentní“. Výsledek jejich úsilí by měl oslovit každého, kdo má smysl pro harmonii tvarů a barev, jednoduchost a funkčnost vybavení a objevování nových způsobů použití známých věcí. Velkým přínosem by měla být také variabilita použitého nábytku – bytový interiér může vypadat stále velmi působivě, a přitom nemusí být uspořádány jednotlivé části nábytku „sterilně“ na stále stejných

›› Budoucí vize projektu Easy Home

S dokončením vzorového bytu se nyní otevírá minimálně půlroční předváděcí lhůta, ve které budou prakticky ukazovány všechny výhody a přednosti filozofie Easy Home. Vzorový byt se stane místem setkávání významných osobností z řad investorů, developerů, architektů, odborníků ve stavebnictví. Jednotlivým partnerům projektu poskytne možnost prezentace vlastních výrobků a řešení použitých ve vzorovém bytě.

Projekt Easy Home skýtá velký potenciál zejména ve využití jeho know-how při výstavbě již připravených projektů jiných developerů, které mají ambice oslovit náročnou českou a zahraniční klientelu, ale zajím chybí potřebný návod „jak na to“.

Filozofie Easy Home bude samozřejmě také plně využívat jeho tvůrce, společnost STARCON při svých vlastních developerských aktivitách v rezidenčním segmentu.